Anamur Mamure Kalesi

 Beğen  Google +

Mersin’in Anamur ilçesinde bulunan ve 1500 yıl tarihe sahip Mamure Kalesi Anamur Kalesi olarak da günümüzde anılıyor. Hala varlığını koruyan kale her yıl binlerce turistin akınına uğruyor. Ortaçağ’da yapılan kale 23.500 metrekarelik bir alana yayılıyor. Ortaçağ dönemine ait Selçuklu ve Bizans izlerini hala taşıyan bu kale görkemli yapısı ile ziyaretçilerini büyülüyor.

Ortaçağ Döneminin En Büyük Tanığı

Ortaçağ döneminde varlığını sürdüren Selçuklular, Romalılar, Bizanslılar ve Karamanoğulları’nın izlerini taşıyan bu kale toplumların savaş ve yaşantılarına tanıklık etmiş en büyük yapıdır. Kalenin bazı kısımları farklı dönemlerde hükmünü sürdürmüş toplumların izlerini hala taşıyor.

Türkiye’nin En Büyük Yapılarından

İnşa edildiği tarihten günümüze varlığını koruyan bu kale Türkiye’nin en büyük yapıları arasındadır. Titizlikle korunan kale Anamur ilçesinin 6 km doğusunda bulunuyor. Buna rağmen rahatlıkla görülebilen kale Bozdoğan köyü sınırları içinde yer alıyor. Akdeniz Bölgesi’nin en görkemli yapısı olan bu kaleyi her yıl binlerce kişi ziyaret ediyor.

Tam Olarak Hangi Döneme Ait Olduğu Bilinmiyor

Farklı toplum kültürlerinin izlerini taşıyan bu kale kesme taşlar ile inşa edilmiş olmasına rağmen tam olarak hangi uygarlık döneminde inşa edildiği bilinmiyor. Yüksek tepe ve düzlüklere kurulan kalenin bir çeşit konuşlanma ve korunma amacı ile yapıldığı düşünülüyor. Kale, surlar ve iç avlu olmak üzere 3 parçadan oluşan kale olumsuz hava koşullarına karşı hala dimdik ayakta.

Rigmonai Antik Kenti’ne Ait Kalıntılar

Yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkan hamam inşaları, haçlı tabanı ve mozaik döşemeler kalenin Rigmonai Antik Kenti’ne ait olduğu düşüncesini ortaya çıkarıyor. Tarihi kaynaklara göre Anamur ve çevresini Hristiyanlardan alan Karamanoğulları kaledeki kiliseyi yıkıp cami olarak yeniden inşa etmiş. Birkaç kez onarım gören kale en son 1960 yılında Vakıflar Müdürlüğü tarafından onarılmış.

Yorumlar