Mersin’in erdemli ilçesinde yer almaktadır. En bilinen plajlar arasındadır. Adını sahilin ilerisinde bulunan Kız Kalesi’nden almaktadır. İnce kumu ve mavinin her tonundaki renge sahiptir. Adana il merkezine 140 km uzaklıktadır. Mersin’e 60 ve Erdemli’ye 23 km uzaklıktadır. Bunlara ek olarak Silifke’ye de uzaklığı 28 km’dir.

Plajda, soyunma odaları, duş, tuvalet ve restoran gibi yerler bulunmaktadır. Kızkalesi plajı 60 metre sahil genişliğine 600 metre sahil uzunluğuna sahiptir. Engelli erişimi, otopark ve gözetleme kulesi bulunmaktadır. Aynı zamanda can kurtaran da bulundurur. Bunların dışında kamp alanı, liman, balık yetiştiriciliği yoktur. En yakın sağlık merkezi ise, Kızkalesi Aile Sağlığı Merkezi’dir.

Zamanında Selevkoslar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Ermeniler, Kıbrıs Krallığı, Karamanoğulları ve Osmanlılar’ın yönetiminde yerleşke olarak kullanılmıştır. İki kale yer almaktadır. Karadaki kale Karakale, denizdeki kale ile Kızkalesi’dir.

Tam olarak tarihi yansıtan Kızkalesi plajında gezilecek yerler, Kızkalesi, Karakale, Doğu Yıkıntıları, Mezarlık Vadisi, Kızkalesi Oyma Mezarlar, Adamkayalar, Via Sacra (kutsal yol) gibi yerler ziyaret edilebilir. Buraya gidip de böyle tarihi yerleri ziyaret etmemek olmaz. Kültürü ve havası oldukça farklı bir plaj bölgesidir.

Yorumlar