Mersinde Gezilecek Yerler

 Beğen  Google +

 

Güzel Mersin’in her bir karışı doya doya gezilip görülmelidir. Akdeniz’in en güzel liman kentlerinden biri olan bu güzide şehrin muhteşem kıyıları yanında harika antik kalıntıları da bulunuyor.

Kalıntılarıyla Görsel Şölen Yaşatan Şehir

Mersin’in harika doğası, liman kenti olma özelliği, antik şehirler barındırması şehri unutulmaz ve vazgeçilmez kılan özelliklerinden. Kentin birbirinden güzel antik kalıntıları barındırması onu harika bir antik şehir havasına sokuyor ve güzide şehrin modern havasının yanında tarih kokan yönü de gözler önüne seriliyor.

Bir Açık Hava Müzesi: Güzel Mersin

Mersin gezinizin en güzel durak noktalarından birisi de hiç şüphesiz ki antik kalıntılarla dolu olan kısımları olacaktır. Açık hava müzesi olarak nitelendirilebilecek olan Mersin’de ilk olarak Uzuncaburç Kalıntıları ziyaret edilebilir. Silifke ilçesinde yer alan Uzuncaburç Kalıntıları içerisinde Tören Kapısı, Sütunlu Cadde, Şans Tapınağı, Zeus Tapınağı, Antik Ana Mezarlık, Uzun Burç, Yüksek Burç ve Tiyatro yer alıyor. Ayrıca oldukça büyük bir alana yayılmış olarak bulunan kaya mezarları da ziyaretinizi bekliyor.

İkinci antik yer ise; Adamkayalar’dır. Burada ise; erkek, kadın, çocuk ve bir de dağ keçisi figürleri dağ üzerinde yer alıyor.

Üçüncü durağınız ise Kanlıdivane olacaktır. Geniş bir alanda bulunan Kanlıdivane antik şehrinde Roma-Bizans dönemine ait kalıntılar bulunuyor.

Dördüncü antik yer olarak da içerisinde sütunlar, kemer ve hamam gibi antik kalıntılar barındıran Soli Antik Kenti’ni mutlaka görmelisiniz.

Beşinci tarihi yapı Yumuktepe Höyüğü, altıncı antik yer için Anemurium Antik Kenti görülebilir. Yılın her daim rüzgar alan bu antik kısmı Rüzgarlı Burun olarak da anılıyor. Burada da yine surlar, hamam ve tamamlanamamış bir tiyatro görmeniz mümkün.

Yedinci durağınız; Olba Antik Kenti olmalıdır. Sekizinci durağınız Meryemlik de denilen Aya Tekla Klisesi olmalıdır. Aya Tekla’nın mistik havasını solumak için buraya mutlaka uğramalısınız.

Dokuzuncu antik nefes alışınız için St. Paul Kuyusu mutlaka görülmelidir. Çünkü burası UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne aday gösterilmiştir ve oldukça değerlidir.

Onuncu ve son antik yer keşfiniz için Kelenderis Antik Kenti’ni ziyaret etmelisiniz. Böylece harika bir tarih soluyarak Mersin turunuzu tamamlamış olacaksınız.

Yorumlar