Mersin’in en meşhur yemeği TANTUNİ

 2  Google +

Adı artık Mersin ile özdeşleşmiş olan, Mersin dediğiniz an ilk sorulan sorulardan biri olan Mersin’in meşhur yemeğidir tantuni.Mersin’e geldiyseniz (ya da gelirseniz) her köşe başında tantuniciler olduğunu görürsünüz.Tabi her ustaya göre kullandıkları baharata göre tadlar değişebilmektedir.

Tantuni aslında etten yapılmaktadır.Ama farklı versiyonları da yapılmaya başlanmıştır.Tavuk tantuni yapan(özellikle ucuz olmasından dolayı öğrencilerin vazgeçilmezi) yerler mevcuttur.Son zamanlarda ise beyti kebabı tarzında yoğurtlu tantuni de piyasaya çıkmıştır.Tantuninin ekmeği ise açık ekmek diye tabir edilen lavaştan biraz daha ince bir ekmeğe dürüm şeklinde yapılmaktadır.

İlk kez tantuni yiyecekseniz et tantuniden başlamanızı öneririz.Özellikle dürüm seklinde açık ekmekte olması önemlidir.Sonrasında tavuk tantuni,yoğurtlu tantuni, somun ekmekte yapılan tantunileri deneyebilirsiniz.

Kısaca nasıl yapıldığından bahsetmek gerekirse et öncelikle küçük küçük doğranır ardından haşlanır.Kızdırılan saca yağ ve toz biber eklenir.Ardından sacda kavrulmaya başlar.Ara ara içine az az su dökülerek üzerine konan lavaşın yumuşatılması sağlanır.

Pişirilen et lavaşın üstüne konur ve içine maydonoz soğan suman eklenir.Tercihe bağlı diğer baharatlar eklenir. Ardından dürüm yapılır.Limonla beraber mideye götürülmeye hazırdır.Bir tane daha isterseniz çek bi takviye diye yapan ustaya seslenilir 🙂

Alttaki videoda sacda pişirilmesi ve dürüm yapılması gösterilmiştir. Şimdiden afiyet olsun. (Videodaki youtube kanalımızı da desteklemeyi unutmayın 🙂 )

 

Yorumlar