Silifke Aya Tekla Kilisesi

 Beğen  Google +

Aya Tekla Kilisesinin Tarihçesi

Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan Örenyeri, Hristiyanlık alemi için çok önemli ve bir o kadar da tarihi mabedlerinden birine ev sahipliği yapıyor. Eski zaman söylentilerine göre Hz. İsa’nın havarilerinden Aziz Paul’un Hristiyanlığı tanıtmak için yaptığı konuşmalardan dolayı Hristiyanlığı kabul edip, bu dini yayma çalışmaları yapan Tekla, o zamanki yaygın din olan çok tanrılı Paganların yoğun tepkileri ile karşılaşıyor.

Gün geçtikçe bu tepkiler daha ciddi hal alarak, paganlar tarafından Tekla’nın öldürülmesine karar veriliyor. Öldürüleceğini anlayan Tekla ise kurtulmak için kaçıp, eski ismi Seleukiya olan Mersin’in Silifke bölgesine gidiyor. Bu bölgede daha sonraları Hristiyanlar için çok önemli bir kiliseye çevrilecek olan mağaraya sığınıyor. Paganlar tarafından izi sürülüp, saklandığı mağarada sıkıştırılan, Tekla, yine eski söylenenlere göre bu mağarada kaybolur ve bir daha bulunamaz.

Aziz Tekla’nın saklandığı mağara onun son görüldüğü zamandan yıllar sonra, Hristiyanlık yayılınca kutsal olarak kabul edilmeye başlar. Hristiyanlık M.S. 312 yılına kadar kabul edilmeyen bir din olarak görüldüğünden, Aya Tekla’nın bulunduğu mağara bu zamana kadar Hristiyanların gizli ibadet yaptığı bir yer olarak kullanılır. Hristiyanlık dininin serbest bırakılması ile de mağara kiliseye dönüştürülerek, Hristiyanların çokça uğrayıp hacı oldukları bir yer haline getirilmiştir.

Hristiyanlar için önemi

Hz. İsa’nın havarilerinden olan aziz Paul’ün öğrencisi olan Azize Tekla’nın Hristiyanlığı yayma çabaları ve bu faaliyetlerde bulunurken, hastaları da iyileştirmesi rivayet edilmesinden dolayı Hristiyan alemi için önemli bir şahsiyet olarak görülür.

Bu önemli şahsiyet anısına kaybolduğu kabul görülen mağaraya da büyük önem verilirken, dördüncü yüzyılın başlarında restore edilerek dünyanın ilk yer altı kilisesine dönüştürülmüştür. Aya Tekla kilisesi kalıntılarından günümüze kadar kalan bir hamam, sarnıçlar ve şehir surları da bulunuyor.

Aya Tekla Kilisesine Nasıl Gidilir?

Bir çok Hristiyan’ın inancı gereği, ziyaret edip hacı olduğu Aya Tekla kilisesi, Mersin Silifke ilçe merkezinden 4 km uzaklıkta bulunan Taşucu yerleşkesinde bulunuyor.

Yorumlar