St. Paul Kuyusu,Tarsus

 Beğen  Google +

St. Paul Kuyusu, Tarsus, Mersin

Mersin’in Tarsus ilçesinde bulunan St. Paul Kuyusu Unesco Dünya Mirasları Listesi’ne aday gösteriliyor. Burası St. Paul’un doğum yeri olarak biliniyor ve Hristiyanlar için büyük manevi önem taşıyor. Çok uzun yıllar önce hacca giden Hristiyanlar bu kuyuda soluklanıp, su içerler ve dinlenirlermiş. Hristiyanlar için ruhani bir önemi olan bu kuyuya her yıl binlerce turist ziyaret ediyor. Asıl ismi Saul olan ancak Aziz Pavlus olarak bilinen ve Tarsus’da dünyaya gelen Hristiyan’ın ismini alan kuyunun aslında bir hikayesi de var.

Sıradan Bir Aziz

Aslında Aziz Pavlus köylerde dokumacılık yaban sıradan bir Hristiyan’mış. Ancak Hristiyan olmasına rağmen Yahudilik dini ile büyümüş. İlk eğitim yılları Tarsus’ da geçen Pavlus bir süre sonra Kudüs’e gidip eğitim hayatını sürdürmüş. Burada Hristiyanlık dini ile tanışan Pavlus’un fikir zenginliği genişlemiş. Ancak Hristiyanlığa karşı yapılan savaşlara tanık olduğu için Hristiyanlığa geçişleri engellemeye çalışmış.

İncil’de yer alan bilgiye göre Şam’a giderken gözleri kör olan Paul’a Hz. İsa’nın bir yakını yardım etmiş. 3 gün sonunda gözleri yeniden görmeye başlayan Paul’un hayatı değişmiş ve Hristiyanlığı yaymaya başlamış. Hristiyanlığın yayılması için ülke ülke dolaşan Paul çeşitli topluluklar tarafından zaman zaman linç edilse de vazgeçmemiş. Hristiyanlığın yayılmasında çok önemli bir rol oynadığı bilinen Paul’a Aziz denilmiş. Milattan sonraki 64 yılında ise idam edilmiş.

Aziz Paul’un Evi Kabul Ediliyor

Yaz kış demeden suyu bulunan bu kuyu silindir bir başlığa sahip olmasına rağmen aslında dikdörtgen taşların birleştirilmesi ile oluşturulmuş. Derinliği tam 38 metre olan bu kuyuyu Hristiyanlar uzun süre Aziz Paul ‘un evinin bulunduğu bölge olarak kabul etmişler. 1.15 metre çağı olan kuyudan hala su içmek mümkün. Kuyu koruma altında olduğu için ziyaretçiler günün belirli saatlerinde girip görebiliyorlar.

Yorumlar